Czym są materiały naturalne? Są to materiały organiczne, występujące naturalnie w przyrodzie np. kamień, drewno, cegła, metal w przeciwieństwie do materiałów syntetycznych, wytworzonych przez człowieka, takich jak: plastik, laminat, gres, oraz żywica.

Naturalne materiały to zawsze dobry wybór. Są trwałe, wyglądają ponadczasowo niezależnie od wystroju wnętrz i zmieniających się tendencji w projektowaniu.

1. Materiały naturalne są zrównoważone

Świadomość ekologiczna rośnie w każdym aspekcie naszego życia, a projektowanie wnętrz nie jest wyjątkiem. Naturalne materiały poprawiają mikroklimat we wnętrzach i są bardziej przyjazne dla środowiska niż ich sztuczne odpowiedniki, których proces produkcji często może prowadzić do degradacji środowiska.

W obecnym świecie niezwykle istotna jest troska o ochronę środowiska, dlatego w aranżacji wnętrz dobrze jest wykorzystywać naturalne materiały, najlepsze będę te z łatwo odnawialnych źródeł np. drewno, bambus. Zakup lokalnie produkowanych materiałów lub nawet ponowne wykorzystanie ich części z odzysku czy recyklingu, z dużą pewnością przyczynia się do korzystnego wpływu na środowisko.

2. Wpływ materiałów naturalnych na samopoczucie

Ekspansja środowisk miejskich, zmniejszenie ilości wolnych przestrzeni na zewnątrz i postęp technologiczny sprawiły, że coraz więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. W rezultacie coraz bardziej odłączamy się od natury. Kiedy weźmiemy pod uwagę, że ludzie spędzają większość swojego życia w zamkniętych przestrzeniach, stworzenie środowiska, które sprzyja dobremu samopoczuciu staje się ważne.

Szczególnie teraz, duża ilość czasu spędzonego w pomieszczeniach z powodu pandemii, skłoniła wielu z nas do ponownego przemyślenia przestrzeni, przez które jesteśmy otoczeni na co dzień.


Badania (Strobel, Nyrud and Bysheim 2017) wykazują, że naturalne materiały mają korzystny wpływ na nasze zdrowie psychiczne m.in. wykazano, że drewno ma pozytywny wpływ na nasz stan emocjonalny. Pomieszczenia z elementami drewna, powodują spadek ciśnienia krwi i tętna oraz działają uspokajająco, zwiększają kreatywność, redukują stres.

3. Materiały naturalne zapewniają ponadczasowość

Naturalne materiały nadają wnętrzom neutralność w kolorystyce, zapewniając ponadczasowy wygląd każdej przestrzeni. Mogą tworzyć solidną bazę dla bardziej rozmaitych kolorów i detali stosowanych w dodatkach.

Drewno i kamień to materiały które są w szczególności niepowtarzalne. Każda drewniana deska charakteryzuje się nieco innym układem słojów, jego struktura jest zróżnicowana. Każda płyta kamienia naturalnego jest unikalna, jak dzieło sztuki wykonane przez naturę.

Z tego powodu drewno i kamień dedykowane są tym inwestorom, którym zależy na wykończeniu wnętrz w oryginalnym stylu.

4. Wysoka trwałość materiałów naturalnych

Materiały naturalne są trwalsze niż sztuczne. Trwałość, wytrzymałość, właściwości cieplne, wpływ na akustykę pomieszczeń to tylko kilka pozycji z długiej listy argumentów „za” wyborem drewna. Drewno wyróżnia się wysoką trwałością, pod warunkiem, że zostanie zabezpieczone przed wilgocią. Kamień jest również niezwykle trwały – są to długowieczne materiały, które można z powodzeniem i wielokrotnie odnawiać.

Nawet gdy naturalne materiały zaczynają wykazywać ślady użytku, nadal wyglądają lepiej niż ich sztuczne odpowiedniki.

5. Łatwość w utrzymaniu

Jeśli chodzi o konserwację i pielęgnację materiałów naturalnych we wnętrzach, nie trzeba się zbytnio martwić.

Właściwa pielęgnacja pozwoli na utrzymanie mebli, podłóg, okładzin ściennych w doskonałym stanie przez wiele lat.

Na rynku dostępnych jest wiele produktów impregnujących, które tworzą barierę odporną na wilgoć i plamy.