Obecnie wanny wolnostojące cechują się wysokim pożądaniem wśród inwestorów. Mogą dobrze wpasować się w klimat nowoczesny oraz klasyczny. Ale czy w każdym wypadku są dobrym wyborem?

W ostatnich latach wanny wolnostojące stały się bardzo popularne, ponieważ nie tylko są piękne, ale większość z nich została zaprojektowana z myślą o osobach, które chcą wprowadzić je do łazienek przypominających spa . Stanowią mocne akcenty projektowe w pomieszczeniu i są dostępne w niesamowitej różnorodności kształtów i rozmiarów.

Wanny do zabudowy są jednak nadal najczęściej wybierane przez inwestorów ze względu na swoją niezawodność i praktyczność. Zwłaszcza w mniejszych przestrzeniach. Mimo, że mogą wydawać się mniej spektakularna od wanien wolnostojących, ma do zaoferowania wiele funkcjonalnych zalet.

Oba warianty charakteryzują się nieco innymi zaletami, które mogą zaważyć na  ostatecznym wyborze. Poniżej przedstawimy różnice między nimi, aby ułatwić Ci podjęcie bardziej świadomej decyzji dotyczącej Twojej łazienki.

Wanny wolnostojące  

Ich dużą zaletą jest możliwość kreatywnego wykorzystania przestrzeni ale z powodu konieczności pozostawienia wolnej odległości z czterech stron, wymagają więcej miejsca w łazience, niż wanna zabudowana tej samej wielkości. Jednak ponieważ nie wymagają obecności ściany, można je umieścić w dowolnym miejscu, co zapewnia większą elastyczność w aranżacji łazienki.

Większość osób, decydujących się na wannę wolnostojącą, robi to ze względu na wyjątkową formę, która sprawia wrażenie kojarzące się z luksusem. Wanny wolnostojące są dekoracją samą w sobie, ich wyrazistość znacznie wpływa na wygląd pomieszczenia.  Są dostępne w wielu kształtach, rozmiarach i materiałach. Mogą być wykonane z metalu akrylu a nawet kamienia.

Instalacja wanny wolnostojącej jest mniej skomplikowana. Należy zaplanować przyłącze wody w posadzce lub suficie w zależności od wyboru baterii.

Decydując się na wannę wolnostojącą, trzeba liczyć się z tym, że montaż instalacji podłogowych oraz sama bateria, generują często dodatkowe wydatki.

Wanna wolnostojąca może być trudniejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ należy dbać o całą przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz. 

Ten wariant wyklucza możliwość montażu prysznica. Będzie to minus dla osób, które lubią korzystać z obu rozwiązań naprzemiennie lub w przypadku braku oddzielnej kabiny prysznicowej w łazience.

Wanny zabudowane

Wanny do zabudowy graniczą najczęściej z trzema lub dwiema ścianami np. we wnęce lub w narożniku. Wanny wnękowe muszą być zainstalowane równo ze ścianą. Może to zaoszczędzić miejsce w przypadku małych łazienek, ale ogranicza ustawność reszty pomieszczenia.

Front zabudowy może być prosty lub dekoracyjny, okładziny ścienne wokół wanny mogą być takie same lub zróżnicowane. Ten wariant pozwala na pełną dowolność w dostosowywaniu materiałów i kolorystyki łazienki.   

Instalacja wanny do zabudowy, najczęściej znajduje się w sąsiadującej ścianie. W pierwszej kolejności wykonywana jest instalacja wodno-kanalizacyjna, następnie wanna jest poziomowana i uszczelniana, instalowany jest odpływ, na samym końcu wykańczana jest wnęka. Jest to proces bardziej pracochłonny, niż w przypadku instalacji wanny wolnostojącej.

Wanna do zabudowy ma zazwyczaj bardziej znormalizowane wymagania dotyczące hydrauliki, co może sprawić, że będzie bardziej przystępna cenowo. Materiały wykończeniowe, mogą jednak podnieść koszt wanny do zabudowy. 

Wanny zabudowane są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ponieważ nie tworzą tylu zakamarków, co modele wolnostojące. 

Dużą zaletą wyboru wanny zabudowanej jest możliwość połączenia jej funkcji z prysznicem, dzięki montażowi parawanu nawannowego

Ostatecznie to Twoje preferencje stylistyczne i budżetowe będą prawdopodobnie czynnikami decydującymi o wyborze odpowiedniej wanny. Warto przeanalizować za i przeciw w zależności od swoich potrzeb, wymagań, dostępnej przestrzeni.

WANNA WOLNOSTOJĄCA | WANNA ZABUDOWANA

ZA

  • Możliwość kreatywnego wykorzystania przestrzeni
  • Atrakcyjność formy, wanna może wyglądać jak mebel, a nawet rzeźba,
  • Mniej skomplikowana instalacja
  • Zwiększa wartość i walory estetyczne inwestycji

PRZECIW

  • Wymaga większej powierzchni użytkowej
  • Montaż instalacji podłogowych może generować dodatkowe koszty
  • Może być trudniejsza w utrzymaniu czystości
  • Wyklucza możliwość montażu prysznica

ZA

  • Oszczędność miejsca w mniejszych wnętrzach,
  • Wysoka dowolność w wyborze materiałów wykończeniowych wanny i wnęki
  • Bardziej znormalizowane wymagania dot. hydrauliki
  • Są łatwiejsze w utrzymaniu
  • Możliwość połączenia funkcji wanny i prysznica

PRZECIW

  • Proces instalacji jest bardziej czasochłonny i może być kosztowniejszy, Wanny do zabudowy wymagają dodatkowego montażu, uszczelnienia
  • Ograniczenia dotyczące ustawności wanny w danej przestrzeni
  • Walory estetyczne mogą być mniej zachęcające w porównaniu do wanny wolnostojącej

Niezależnie od tego, czy wybierzesz wannę wolnostojącą, czy do zabudowy, możesz znaleźć wiele sposobów na uczynienie swojej łazienki bardziej komfortową i przyjemną przestrzenią. Oba rodzaje wanien mają wyjątkowe zalety, które należy rozważyć, aby skonkretyzować, wybór który będzie właściwy dla Twojego domu.

Jeśli marzysz o wannie wolnostojącej ale w Twojej łazience brakuje miejsca, dobrą alternatywą może być wanna przyścienna – to kompromis dla tych, którzy poszukują eleganckiego wyglądu, jakim wyróżnia się wanna wolnostojąca, i funkcjonalności, jaką gwarantują wanny do zabudowy.

Wanna wolnostojąca przyścienna jest znacznie bardziej praktyczna – zajmuje dużo mniej miejsca i w przeciwieństwie do klasycznej wanny wolnostojącej umieszczonej przy ścianie nie tworzy trudnodostępnych zakamarków.